Proteklu 2020. godinu možemo da okarakterišemo kao tešku, turbulentnu i definitivno neočekivanu. Donijela je mnoge promjene, kako u privatnim, tako i poslovnim životima. Neko je ostao bez posla, neko je imao neočekivano mnogo posla, a ima i onih koji su promijenili posao - što je djelimično tema ovog teksta.
Sam čin razmatranja odluke da se posao promijeni, odnosno napusti jedan poslodavac i pređe kod drugog, nije lak i zahtijeva analizu, odnosno razmatranje više različitih aspekata, kao što su: zadovoljstvo poslom i poslodavcem, radnom sredinom, odnosima sa kolegama, mogućnošću učenja i napredovanja, finansijama i slično. Ovu fazu svako prolazi na svoj način, ali rezultat je na kraju jedan: odluka da se pređe ili odluka da se ostane. Meni je najinteresantnije ponašanje zaposlenika nakon što se donese odluka da se pređe kod drugog poslodavca.
Praksa za koju smatram da je ispravna i koju podržavam je „o bivšima sve najbolje”, odnosno da se ostane u dobrim odnosima sa bivšim poslodavcima, a navešću nekoliko razloga zašto tako mislim.
1. Ljudi planiraju, Bog se smije
Ovu staru izreku često koristim u privatnom životu, jer uvijek nešto planiram. Možda ste napustili kompaniju, čak i grad ili državu, ali niste planetu. Možda vaš novi poslodavac zaposli još nekog vašeg kolegu, s kojim ste se eto baš zamjerili posljednjih dana na poslu ili mu niste pomogli kada mu je pomoć bila potrebna. Možda se na nekom budućem poslu nađete u timu s vašim bivšim šefom/šeficom prema kojem ste se prilikom odlaska ponijeli osvetnički ili neprofesionalno, a on vam bude bitan da iznesete projekat kako treba. Primjere situacija koje vas mogu zadesiti mogu nabrajati satima, ali poenta je da nikada ne znate kada se vaši putevi sa bivšim radnim kolegama mogu ponovo ukrstiti, i da bi vam moglo biti žao što se prethodno niste razišli u boljim odnosima.
2. Ja sam profesionalac
Mnogo puta ćete u ovom tekstu naići na izraz „profesionalno”, ali to nije slučajno – pričamo o ponašanju u poslovnom okruženju, a na poslu treba da budemo profesionalni. Možda stvarno imate kolege ili nadređene čije ponašanje nije u skladu s vašim očekivanjima ili možda čak prelazi donju granicu etičnosti i poslovnosti, ali to ne znači da i vi treba da se tako ponašate. Sačuvajte svoje dostojanstvo i budite profesionalni do kraja, to je jedini način da i sami budete zadovoljni i da konačno „pobijedite”. Takođe, niti jednu firmu ne čine samo negativci, vjerovatno ima dosta više onih koji vrijedno rade svoj posao i ne otežavaju vam život. Svojim profesionalnim odnosom pri napuštanju firme ćete upravo na njih ostaviti pozitivan utisak, te bi upravo oni mogli negdje slučajno da budu vaši pozitivni ambasadori i neka dobra preporuka.
3. Slika koju prezentujem novom poslodavcu
Sve je više poslodavaca koji ozbiljno pristupaju procesu selekcije kandidata za posao. U ovom procesu, a i nakon što dobijete posao, želite da ostavite i da gradite što bolju sliku o sebi, kako bi i vaše šanse da se uspješno uklopite u novu radnu sredinu i da u budućnosti napredujete bile što veće. Kakav ćete utisak ostaviti i kakvu ćete sliku kod drugih da gradite o sebi ukoliko negativno pričate o bivšem poslodavcu? Mislite da to nove kolege ili novog šefa ili šeficu ne interesuje, nego da je samo bitno da ste došli? Sumnjam, svako ozbiljan će razmišljati o tome kako pričate i kako ste se odnosili prema bivšem poslodavcu i poslu, jer je veoma izgledno da ćete poslije određenog vremena tako da se ponašate i na novom poslu. Ovdje ću da upotrijebim još jednu staru izreku: „Ko drugome jamu kopa...” – znate kraj.
4. Bivši poslodavac je referenca
Dio koji se lako zaboravlja, odnosno o kojem malo ko razmišlja kada prelazi na drugi posao jeste to da je poslodavac kojeg napušta u stvari buduća referenca. Zaslijepljeni činjenicom da dižete sidro i da ste našli rješenje za svoju profesionalnu budućnost, mislite kako ste konačno završili sa starim poslodavcem i lako dođete u iskušenje da bahato „stražnjicom zatvorite vrata”. Ali... da li ste stvarno završili sa zaposlenjem za sva vremena ili ćete do kraja radne karijere bar još koji put promijeniti poslodavca? Vjerujem da je odgovor da ipak ne planirate baš penziju da dočekate u firmi u koju upravo prelazite, čeka vas vjerovatno još koji posao u međuvremenu. Kada neki budući poslodavac bude htio da vas zaposli, sigurno neće da zove vašeg trenutnog poslodavca za reference, nego upravo bivšeg – onog kojeg ste napustili. Mišljenje vašeg bivšeg poslodavca moglo bi da vam otvori ili zatvori vrata neke dobre šanse za posao. Ovo je sasvim osnovan razlog da se sa bivšim poslodavcem raziđete u dobrom svjetlu.
Na kraju, uopšte nije bitno da li ćete ljude koje napuštate ikada više vidjeti i da li će vam biti potrebni u životu, ali uvijek je bitno da se brinete o sebi i svom imidžu u poslu koji radite – budite profesionalni.
Dodaću još nekoliko savjeta kako to da se profesionalno ponašate prilikom napuštanja posla:
1) Ne igrajte se sa ponudom
Ukoliko ste već dobili ponudu za zaposlenje od druge kompanije, nemojte da je koristite za ucjenjivanje svog trenutnog poslodavca i borbu za bolje uslove rada. Ukoliko niste bili zadovoljni svojim uslovima, o tome je ranije trebalo da razgovarate sa odgovornim osobama u kompaniji, a ukoliko ste već odlučili da zbog boljih uslova tražite drugi posao i našli ste ga, onda pređite. Jedan od razloga jeste to što možete da ostanete bez oba posla – novi poslodavac se predomisli da vas zaposli čekajući da se vi odlučite, a stari poslodavac na kraju odustane i kaže vam da ne možete dobiti bolje uslove i da možete da idete. Drugi razlog je što možda i ispregovarate bolje uslove na trenutnom poslu, ali kakvu ste poruku poslali svom poslodavcu? Svojim postupkom ste rekli da ste neko na koga teško može da se računa i da samo čekate bolju priliku ili da odete ili da ponovo ucjenjujete.
2) Dajte otkaz kako dolikuje
Otkaz se ne daje tako što prvo pričate sa kolegama da odlazite, gdje odlazite i zašto, jer vas kolege nisu zaposlile, niti vam organizovale rad. Odluka da se posao napusti se prvo saopštava osobi koja vam je direktno nadređena, a ta osoba će da odluči kako dalje da ovu vijest saopšti ostatku tima. Takođe, s obzirom na to da je samo saopštenje otkaza prilično teško, da ublažite efekat možete nadređenom prethodno poslati mail ili poruku u kojoj ćete navesti da želite da pričate o svojoj karijeri i budućnosti u kompaniji. Na ovaj način će nadređeni da bude bar malo pripremljen da očekuje i ono najteže – vaš odlazak.
3) Planirajte svoj otkaz i otkazni period
Da, otkazni rok je utvrđen zakonom i zakon kaže da prilikom napuštanja poslodavca treba da vam se omogući da iskoristite svoj godišnji odmor ili da vam isti bude isplaćen. Međutim, iznenadna najava odlaska, kratak otkazni rok u kojem ćete vjerovatno da koristite i godišnji odmor, ostaviće vašeg bivšeg poslodavca u prilično nezahvalnoj situaciji, a ni to nije baš profesionalno s vaše strane. Ukoliko vaš budući poslodavac treba profil radnika kao što ste vi, onda je i spreman da se strpi koju sedmicu da vas dobije. Iskoristite to, dogovorite s budućim poslodavcem i isplanirajte svoj otkazni rok. Računajte da vam je potrebno i vrijeme za završavanje aktivnosti na kojima ste radili, vrijeme da dokumentujete svoje tekuće zadatke,vrijeme da u posao uvedete nekoga ko će vas zamijeniti, kao i vrijeme za korištenje preostalog godišnjeg odmora. Sjedite sa svojim nadređenim i sve isplanirajte, naravno vodeći računa i o sebi.
4) Zaradite posljednju platu
Samo davanje otkaza ne znači i da ste već otišli. Posao i dalje teče i aktivnosti na kojima ste radili treba da budu privedene kraju. Podmirite svoje obaveze, pomozite svojim kolegama, ostavite iza sebe čist račun. Radite do posljednjeg minuta svog zaposlenja (ili dok ne odete na godišnji odmor), zaradite svoju posljednju platu. Ovo je ujedno i vaša najbolja šansa da trajno ostavite dobar utisak, raziđete se sa kolegama u dobrim odnosima i zagarantujete sebi preporuke za budućnost.
5) Budite zahvalni
Izrazite svom poslodavcu i svojim radnim kolegama zahvalnost i zadovoljstvo što ste imali priliku raditi s njima. Koliko god da ste radili, oni su bili dio vašeg života, dijelili ste s njima i dobro i loše bar trećinu svakog radnog dana (a vjerovatno i ponekog neradnog). Tokom svog rada ste i učili, sticali nova iskustva i razvijali se – to je nešto što ste ipak dobili pored same plate, što nosite dalje sa sobom i što niko ne može da vam oduzme. S druge strane, „lijepa riječ i gvozdena vrata otvara“, umjesto “zatvaranja vrata stražnjicom”- izražavanjem zahvalnosti, vrata ćete vjerovatno ostaviti otvorena - zlu ne trebalo.
Pomenuću još jedan veoma bitan savjet koji bi trebalo da prethodi samoj odluci da se traži drugi posao, odnosno napusti onaj na kome radite:
Razgovarajte sa svojim nadređenim prije nego što donesete odluku! Otvoreno recite šta vas muči, šta bi moglo biti bolje, dajte prijedloge, saslušajte njegovo mišljenje i probleme. Ukoliko nemate najbolji odnos ili komunikaciju sa nadređenim, probajte na tome da radite i da to poboljšate.
Najlakše je odustajati, ali tako nikada nećete biti zadovoljni – zadovoljstvo dolazi sa rješavanjem problema.
p.s. Profesionalizam nikada neće da izađe iz mode!
Bojan Buljić
Organizational Management & HR Professional